Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Lista gości weselnych – jak ją ułożyć i jak skrócić?
Organizacja i planowanie

Lista gości weselnych – jak ją ułożyć i jak skrócić?

22 kwietnia 2020 —
Lista gości weselnych - kogo zapraszać, a kogo nie

Prawie każda para, kiedy już skompletuje listę, uświadamia sobie, że jeszcze kogoś trzeba czy chcą zaprosić. I tak właśnie liczba nazwisk rośnie, a budżet, wiadomo, nie jest z gumy. Jak się do tego zabrać? Lista gości weselnych krok po kroku!

Lista gości weselnych – od czego zacząć?

O liczbie gości decyduje przede wszystkim wysokość kwoty, którą chcecie przeznaczyć na ślub i wesele, a Wam zależy zapewne, abyście tego dnia byli otoczeni przez bliskich Wam ludzi. Tradycyjnie każda rodzina – ze strony panny młodej i pana młodego – zapraszała taką samą liczbę gości. Teraz proporcje te zmieniają się i dostosowują do potrzeb i oczekiwań poszczególnych par; wszystko zależy od wielkości rodziny czy grona znajomych poszczególnych stron.

Zdarza się, że jedna ze stron ma znaczniejszy wkład finansowy i w związku z tym dają sobie prawo do zaproszenie większej liczby „swoich” gości. Warto ustalić, czy drugiej stronie takie rozwiązanie odpowiada. Kiedy sami pokrywacie wszelkie koszty, macie większe prawo z taktem odmówić rodzicom zapraszania przez nich zbyt dużej liczby osób.

Lista gości weselnych – jak zrobić?

Niech na początek powstaną cztery listy: panny młodej, pana młodego i rodziców obu stron. Następnie połączcie je w jeden spis. Twórzcie listę według grup: najbliższa rodzina, dalsza rodzina, Wasi przyjaciele, przyjaciele Waszych rodziców, Wasi znajomi z pracy, sąsiedzi.

Jeśli przyjęcie odbywa się w innym miejscu niż sama ceremonia, przygotujcie dwa osobne spisy: gości ślubnych i tych, których zapraszacie również na przyjęcie. Nie jest taktowne robienie takiego rozróżnienia, kiedy miejsce ceremonii sąsiaduje z salą przyjęcia weselnego. Bardzo niezręcznie wygląda, kiedy jedni gości przechodzą do sali weselnej, a drudzy kierują się do wyjścia.

Kiedy sami pokrywacie wszelkie koszty, macie większe prawo z taktem odmówić rodzicom zapraszania przez nich zbyt dużej liczby osób.

Lista gości weselnych - jak ułożyć

Lista gości weselnych – jak ją skrócić z taktem?

Po równo? To nie ma sensu. Wiadomo, że każdej ze stron (czyli Wam i rodzicom) będzie zależało na tym, by zaprosić jak najwięcej swoich krewnych i przyjaciół. Nie ma jednak sensu iść na kompromisy w postaci równego cięcia spisów.

Dajcie sobie czas do namysłu, dlaczego akurat na tych gościach tak bardzo Wam zależy. Uzasadniajcie swoje wybory, nie poprzestawajcie na „bo ja tak chcę”, przecież za każdym zaproszeniem kryją się Wasze emocje i potrzeba dzielenia się radością z daną osobą.

Nie musicie na liście weselnych gości uwzględniać współpracowników i szefów. Dla nich i dalszych znajomych możecie zaplanować skromne przyjęcie nawet kilka tygodni po weselu. Zresztą szefowie często czują, że są zapraszani, „bo tak wypada”, a nie z potrzeby serca. Możecie im i sobie tego oszczędzić.

Nie musicie też odpowiadać zaproszeniem na dawne zaproszenia. To, że kiedyś ktoś zaprosił Was na wesele, nie oznacza, że musicie mu się odwdzięczać tym samym, zwłaszcza jeśli Wasze relacje znacznie się rozluźniły, a kontakt jest już sporadyczny.

Jeśli wiecie, że ktoś z gości nie ma stałego partnera, upewnijcie go, że nie musi na siłę szukać sobie pary. Jeśli zapraszacie więcej singli, będą się świetnie bawić ze sobą, a przymus zajmowania się zaproszoną osobą towarzyszącą może im popsuć całą zabawę.

Warto również przemyśleć obecność dzieci. Może nie musicie zapraszać całych rodzin? Pary młode coraz częściej decydują się na wesela tylko dla dorosłych – Wy zamortyzujecie koszty, a rodzice skupią się na zabawie, zamiast całonocnej i wymagającej opiece nad pociechami.

Lista gości weselnych - jak zrobić

Co zrobić, jeśli sami finansujecie wesele, rodzice chcą zaprosić kilkunastu swoich przyjaciół, a Wy nie macie nad to budżetu? To zrozumiałe, że chcecie dzielić ten dzień z tymi, którzy są Wam bliscy, ale warto też uszanować fakt, że rodzice chcą się podzielić tą radością ze swoimi przyjaciółmi. Zaproponujcie rodzicom, że mogą dopisać do Waszej listy na przykład po dwie pary swoich przyjaciół. Rozmawiajcie otwarcie, spokojnie i z życzliwością. Mówcie o swoich potrzebach i wsłuchajcie się z uwagą w potrzeby drugiej strony. W takich warunkach nawet najtrudniejsze sprawy można uzgodnić tak, by wszyscy byli usatysfakcjonowani.

Poradnik „Jak stworzyć listę gości” przygotowała Anna Dąbrowska – dziennikarka i ekspertka savoir vivre. Wierzy w moc dobrych manier i dialogu, członek Akademi Montemarco Savoir-vivre & Manners. Anna Dąbrowska i Kamila Romanow są autorkami książki Wasz wymarzony dzień.

Lista gości weselnych online

Wstępne rozpiski gotowe? Czas je przenieść na wirtualną listą gości. Dlaczego warto? Możecie mieć wszystko w jednym miejscu! Nie zbraknie Wam kartki, a wszelkie błędy, dopiski czy wykreślenia po prostu sprawnie edytujecie zamiast kreślić i marnować kolejną stronę w zeszycie. Nie mówiąc o tym, że każde z Was może mieć tu wgląd, nie ma szans na zgubienie listy, a funkcjonalne tabele ze szczegółowymi danymi pozwolą Wam przeanalizować i posortować listę gości (oraz w razie potrzeb skrócić). Ważne będą w końcu nie tylko imiona i nazwiska, ale także: strona (od Panny Młodej/Pana Młodego), wiek, płeć, dieta, transport czy nocleg. Możecie przy każdej osobie zaznaczyć również obecny status (czy zaproszenie jest już dostarczone, czy osoba potwierdziła przybycie) oraz określić czy to inwitacja tylko na ślub, czy dodatkowo na poprawiny.

Wystarczy, że stworzycie swoje własne konto w darmowym organizerze ślubnym Wedding.pl i przejdziecie do zakładki „Lista gości” – tam będzie na Was czekać gotowa tabela do wypełniania. A potem możecie skorzystać ze stworzonej listy, aby usadzić gości przy stołach. Czy można prościej i przyjemniej?

lista gości weselnych online

 

fot. Shutterstock

Redakcja Wedding.pl
Napisane przez

Redakcja Wedding.pl

redakcja@wedding.pl

Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!