Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Co to rehearsal dinner? Próbna kolacja przedślubna od A do Z
Organizacja i planowanie

Co to rehearsal dinner? Próbna kolacja przedślubna od A do Z

9 września 2019 —
rehearsal dinner

Kojarzycie te amerykańskie filmy ze ślubami w tle, w których dzień przed ceremonią odbywa się elegancka kolacja? Tak, tam gdzie zazwyczaj kłócą się druhny, wznoszone są udane i mniej udane toasty, a za kulisami goście integrują się na baaardzo różne sposoby. Dziś będzie właśnie o tej okazji, która zza oceanu wkracza właśnie do Polski. Sprawdźmy, co to rehearsal dinner i czy w ogóle warto ją zorganizować!

Rehearsal dinner – tłumaczenie

Rehearsal dinner znaczy dosłownie z języka angielskiego próbną kolację lub próbny obiad. Pojęcie może również określać kolację przedślubną, próbę generalną lub próbę ślubu / wesela.

Co to rehearsal dinner?

Rehearsal dinner (w tłumaczeniu próbna kolacja) to przedślubna uroczystość, która wywodzi się z USA. Jest to zwyczajowo kolacja organizowana po próbie generalnej ślubu, dzień przed ceremonią zaślubin. Głównym celem rehearsal dinner jest poznanie się i integracja gości pary młodej.

Dlaczego warto zaplanować rehearsal dinner?

Okazuje się, że w Stanach nie odbędzie się żaden ślub bez jego wcześniejszej próby. Zapytacie, czy to nie nadgorliwość? Wszystko zależy od pary młodej oraz rodzaju uroczystości. Przykładowo, jeżeli stresujecie się ceremonią zaślubin i chcecie, aby wszystko poszło po Waszej myśli, jak najbardziej warto taką próbę generalną zaplanować. Dla własnego spokoju ducha, który i tak jest mocno poddenerwowany zbliżającym się wydarzeniem.

Przejdziecie się do ołtarza z osobami, które mają Wam w tym momencie uczestniczyć, ustalicie tempo, dopasujecie się do muzyki, zajmiecie swoje miejsca, a osoba udzielająca ślubu powie Wam, jak po kolei będzie przebiegać ceremonia oraz, co powinniście w danym momencie zrobić czy powiedzieć. Możecie powiedzieć: bez sensu, przecież widzieliście już dziesiątki ślubów. Na pewno, ale zawsze swój ślub to inna perspektywa i dodatkowy czynnik stresogenny, który z pewnością będzie mniejszy, jak przećwiczycie sobie na sucho kluczową uroczystość. Polecamy taką próbę zwłaszcza wtedy, kiedy ślub odbędzie się w nietypowym miejscu.

rehearsal dinner - próba ślubu

W próbie generalnej ślubu powinni uczestniczyć obok narzeczonych i osoby udzielającej ślubu, świadkowie, druhny i drużbowie oraz rodzice, jeżeli np. prowadzą pannę młodą do ołtarza. Ponadto, może się tu znaleźć wedding plannerka, która może udzielić profesjonalnych uwag, muzyk, który będzie grał na ślubie, a nawet fotograf czy kamerzysta, aby poznać miejsce i zaplanować najlepsze kadry.

Ważnym uzasadnieniem dla rehearsal dinner jest na pewno oficjalne (i nieoficjalne) przywitanie Waszych najważniejszych gości. W ferworze przygotowań możecie nie mieć czasu na powitanie przyjeżdżających wcześniej osób, już po ślubie, w trakcie składania życzeń jest tylko czas na przekazanie prezentu i złożenia gratulacji, zaś w trakcie wesela grafik jest tak napięty, że możecie nie zdążyć zamienić kilka słów z każdym z gości. Od tego jest właśnie przedślubna kolacja. Możecie nie tylko przywitać się z każdym z osobna i na spokojnie z nim porozmawiać, ale również przedstawić tych najbliższych sobie nawzajem – jeżeli macie ochotę, to nawet uroczyście na forum, albo mniej zobowiązująco, w kuluarach. Powiedzenie o każdym kilku ciepłych słów na pewno zacieśni relacje i wprowadzi serdeczną atmosferę, a Wasi goście poczują się wyróżnieni.

Kolejnym argumentem za organizacją rehearsal dinner jest możliwość wcześniejszego poznania się gości, zwłaszcza osób od panny młodej i pana młodego. Obecnie ludzie bywają rozsiani po całym świecie i dopiero taka okazja, jaką jest ślub, staje się szansą na spotkanie się rodziny po miesiącach, a nawet latach rozłąki. Wtedy nierzadko pierwszy raz na żywo widzą się rodzice narzeczonych lub dopiero poznają się ich bracia i siostry. Jeżeli jest taka możliwość, pierwsze uściśnięcie dłoni nie powinno się odbyć bezpośrednio przed samym ślubem. Aby mieć pewność swobodnej atmosfery, komfortu każdego z gościa i wspólnego celebrowania Waszego święta w pełni, próbna kolacja to strzał w dziesiątkę. Unikniecie tym samym tworzenia się małych grupek, pierwszego przełamywania lodów czy mało efektywnych prób zapoznawania się w trakcie wesela, gdzie dużo się dzieje i jest głośno. Podczas przedślubnej kolacji, która płynie wolniej i integrację ma wręcz wpisaną w program okazji, wszyscy goście mogą poświęcić sobie wystarczająca dużo czasu na zapoznanie się i spokojną rozmowę. To zagwarantuje rodzinną atmosferę w tym najważniejszym dniu i jeszcze lepszą zabawę podczas wesela.

Skoro kolacja, czyli wspólne spożywanie posiłków, to kolejna doskonała szansa na zacieśnienie relacji jeszcze przed weselem. Może to być równie dobrze obiad czy śniadanie, ważne, by połączył Wasz wspólny stół, który zawsze jest symbolem rodzinnych spotkań. O roli wspólnego celebrowania posiłków pisała również nasza ekspertka w artykule „Razem przy stole”. Obok aspektów towarzyskich, kolacja, zarówno organizowana prywatnie, zamawiana w restauracji czy planowana w sali, w której odbędzie się Wasze wesele, może być doskonałą zapowiedzią Waszego przyjęcia. Zadbajcie o to, by menu nawiązywało do tego, które pojawi się podczas głównego przyjęcia. Podobnie ze stylistyką stołów i przestrzeni – warto, by było subtelnym zwiastunem tego najważniejszego wydarzenia.

rehearsal dinner - przedślubna kolacja

Rehearsal dinner może przybierać różne formy: od eleganckiego bankietu do luźnego barbecue. Jakiej opcji byśmy nie wybrali, z pewnością potrawy zaplanowane na ten czas powinny być lekkostrawne i co może się wydawać paradoksalne – niezbyt zróżnicowane. Dlaczego? Przed ważnym dniem, kiedy wszystkich z reguły dosięga stres, nie możemy ryzykować jedzenia wielu składników, dodatkowo mając na uwadze alkohol. Ryzyko złego samopoczucia, niestrawności, wzdęć czy osłabienia to najmniej pożądane w tym dniu dolegliwości – tłumaczy dietetyk Milena Nosek, ekspert Wedding.pl.

Domeną próbnych kolacji są także toasty. To z nimi zwłaszcza kojarzymy amerykańskie rehearsal dinners, chociaż zazwyczaj pamiętamy te mniej udane lub śmieszne momenty, kiedy to np. druhny konkurują o najlepsze przemówienie, ponieważ każda z nich chce być tą najlepszą przyjaciółką panny młodej albo świadek wyjawia jakiś sekretny fakt z życia pana młodego, na który nie czas, nie miejsce i nie odbiorcy. Sztuka toastów jest trudna, ale jeżeli opanowana, może być wspaniałą oprawą tak wyjątkowego święta. To kolejny element zacieśniania relacji, ale i moment podziękowań i życzeń, których przecież nigdy za wiele. Podczas wesela nie sposób powiedzieć o wszystkich ważnych osobach, więc zazwyczaj są to jedynie krótkie toasty za parę młodą, ewentualnie za świadków i rodziców. Pamiętajcie jednak, by dzień przed ślubem nie przesadzić z ilością toastów… 😉

Czy wiecie, że… idealny toast to taki, który jednocześnie bawi i wzrusza? Przemówienie powinno być dość krótkie (max 3 minuty), opatrzone anegdotą oraz przepełnione emocjami.

Ostatni, ale bardzo przyjemny moment, który można w pełni celebrować podczas rehearsal dinner, to wręczanie i otrzymywanie prezentów. I znowu, w dniu wesela są to zazwyczaj „szybkie akcje”, nastawione na odhaczenie kolejnych zadań z listy. Goście naprędce wręczają prezenty nowożeńcom zaraz po ślubie. Tworzy się spora kolejka, każdy chce już to mieć za sobą i rozpocząć wyczekiwane wesele. Następnie para młoda w trakcie wesela planuje odpowiedni moment na podarunek dla rodziców i ewentualnie rodziców chrzestnych i dziadków. Ten fragment wesela jest oczywiście bardzo wdzięczny, ale nie zawsze można się wstrzelić w odpowiedni moment i może być planowany nieco na siłę, ponieważ „tak wypada”, a Wy np. wolelibyście go uniknąć z różnych względów. Nie można też pominąć upominków dla gości. To znowu niezwykle miły gest, ale bywa kłopotliwy, np. ze względu na rodzaj czy rozmiar podarunku. Jeżeli zaplanujemy obdarowywanie się na przedślubną okazję, to odpowiednio: a) mamy czas na dłuższe życzenia i spokojne wręczenie prezentu parze młodej, b) w kameralnym gronie możemy zorganizować podziękowania rodzicom, c) wręczymy gościom upominki, z którymi nie będą się kłopotać całe wesele.

rehearsal dinner - toasty

Nie zapomnijcie o… fotografie, a może nawet i kamerzyście! Przedślubna kolacja próbna to kolejna wyjątkowa okazja, którą warto uwiecznić na zdjęciach i filmie. Wypełnijcie nasze zlecenia na fotografa i kamerzystę, a na maila otrzymacie najlepsze propozycje firm foto i video w Waszej okolicy!

Przedślubna kolacja ma dodatkowo walor informacyjny. To nie tylko czas prób dla Was, ale i dla Waszych gości. Zaproszeni mogą się zapoznać z miejscem, w którym będzie wesele (jeżeli w tej samej lokalizacji planowane są oba przyjęcia), poznać szczegóły dotyczące noclegu, transportu czy zarys harmonogramu samego wesela (oczywiście z pominięciem atrakcji, które mają być niespodziankami!).

Takie rozrzucenie pewnych fragmentów stałych wesela na dwa czy trzy dni może pozwolić na lepsze rozplanowanie harmonogramu, większy wewnętrzny spokój, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a także pozwoli na wyodrębnienie czasu na tak ważny odpoczynek i regenerację sił.

I wreszcie długość trwania ślubnego weekendu. Czy tak ważne święto nie zasługuje na dłuższe jego trwanie? Będzie to pewnego rodzaju renesans staropolskich obyczajów, które zachęcały do wielu dni świętowania, ale w nowoczesnym wydaniu. Zoptymalizujemy bowiem czas trwania poszczególnych części i będziemy więcej uwagi przykładać do pielęgnowania relacji, celebrowania ważnych chwil oraz jakości odpoczynku.

Redakcja Wedding.pl radzi: przedślubna kolacja powinna trwać maksymalnie do godziny 22:00. Wtedy będziecie mieć pewność, że Wy i Wasi goście będą wypoczęci na najważniejszy (i zarazem najdłuższy i najbardziej wymagający) dzień podczas weselnego weekendu.

Kiedy nie warto organizować próbnej kolacji przed ślubem?

Umówmy się, rehearsal dinner to jedna z opcji na świętowanie ślubu, ale nie dla każdego będzie odpowiednia czy potrzebna. Przede wszystkim, na pewno nie przekona tradycjonalistów, którzy przyzwyczajeni są do drugiego (a nie zerowego) dnia wesela, a próbną kolację oceniają jako amerykański zwyczaj, który nie powinien być kultywowany u nas, ponieważ mamy własne weselne obyczaje, które warto pielęgnować i podtrzymywać.

Przechodząc do kwestii zasadniczych, na pewno nie ma konieczności organizowania próbnej kolacji wtedy, kiedy wszyscy goście się znają i mieszkają blisko siebie. Nie ma sensu na siłę witać oficjalnie gości, przedstawiać ich sobie i integrować czy wznosić długich toastów, jeżeli zaproszeni wiedzą o sobie wiele i mają okazje spotykać się przy wielu innych okazjach. Taka uroczystość może okazać się niepotrzebna, chyba że postaracie się o jej modyfikację i urządzicie niezobowiązujące before party, które będzie przyjemnym, pełnym zbiorowej ekscytacji czasem oczekiwań na ten najważniejszy dzień.

rehearsal dinner - przedślubne before party

Kolejna kwestia to brak gości pochodzących z daleka. Nie musicie wyprawiać powitalnej kolacji dla osób, które specjalnie na Wasz ślub nie przyjeżdżają z daleka. Jeżeli wszyscy mieszkacie blisko siebie i również ceremonia zaślubin, jak i wesele będą „na miejscu”, rehearsal dinner może okazać się zbędną opcją.

Warto przemyśleć również czas trwania wesela. Jeżeli planujecie balety do białego rana, może warto darować sobie świętowanie dzień przed, które bądź co bądź będzie Was również kosztować mnóstwo wysiłku. Jeżeli jednak, wzorem amerykańskich par młodych, planujecie krótkie, kilkugodzinne wesele, takie przedślubna kolacja to doskonałe rozwiązanie, aby móc w pełni wykorzystać ten czas na świętowanie Waszego ślubu i spotkania z bliskimi.

Zastanówcie się również nad sensownością rehearsal dinner w przypadku małego wesela. Jeżeli planujecie kameralne przyjęcie na 50 osób, możecie mieć pewność, że podczas głównego przyjęcia będziecie mieć czas dla każdego z gościa, a wszystkie punkty z listy z harmonogramu zrealizujecie na spokojnie.

I ostatni, często zasadniczy temat: pieniądze. Budżet ślubny może nie udźwignąć dodatkowego przyjęcia, tym bardziej jeżeli planujecie oprócz wesela, poprawiny. Jeżeli jednak zależy Wam na próbnej kolacji, zrezygnujcie z drugiego dnia wesela albo skróćcie listę gości.

Kto płaci za próbną kolację?

Zgodnie z amerykańską tradycją, za kolację próbną płacą rodzice pana młodego, ale w praktyce oczywiście nie ma takiego obowiązku. Para młoda, która organizuje rehearsal dinner, powinna wziąć pod uwagę możliwości finansowe swoje, rodziców, a także rodzaje relacji, jakie panują w obu rodzinach.

Według danych z raportu ślubnego Wedding.pl, 52% par młodych finansuje wesele wspólnie z rodzicami, 30% – samodzielnie, a tylko 7% narzeczonych decyduje się na pełne pokrycie kosztów przez rodziców. Przypuszczamy, że takie też proporcje mogą obowiązywać w przypadku finansowania przedślubnych kolacji.

Rehearsal dinner jako alternatywa dla poprawin (albo kolejna okazja do świętowania!)

Eksperci ślubni potwierdzają: rehearsal dinner będzie jednym z nowych trendów ślubnych w Polsce w 2020 roku. Próbna kolacja przed ślubem zacznie wypierać klasyczne poprawiny albo stawać się kolejną okazją na wydłużenie ślubnych uroczystości.

przedślubna kolacja próbna

Przedślubna kolacja może być alternatywą dla poprawin. Drugi dzień wesela czasami odbywa się nieco na siłę. Uczestnicy nierzadko bywają bardzo zmęczeni, ponieważ bawili się do białego rana, a już przed południem muszą być na nogach, ponieważ polskie poprawiny zwyczajowo zaczynają się o godz. 12:00-13:00. Ponadto, poprawiny najczęściej odbywają się w niedziele, a już w poniedziałek większość gości musi się pojawić w pracy. To sprawia, że powroty z weekendu bywają niezwykle męczące, a już podczas poprawin myślami jesteśmy w pracy… Można tego uniknąć dzięki zaplanowaniu przyjęć na piątek i sobotę!

Jeżeli jednak uważacie, że ślub to jedyna taka okazja i im więcej okoliczności do jego świętowania, tym lepiej, w zaplanowaniu kilku dni weselnych pomoże Wam doświadczony wedding planner. Przede wszystkim jednak wybierzcie miejsce, które pozwoli Wam na organizację trzech dni przyjęć pod rząd. Przejrzyjcie najlepsze sale weselne w naszym katalogu lub uzupełnijcie zlecenie na salę weselną, aby otrzymać propozycje najpiękniejszych lokalów w Waszej okolicy. Może to właśnie tam zaplanujecie weselny weekend marzeń?

Kogo i jak zaprosić na rehearsal dinner?

Na liście zaproszonych na próbną kolacji powinni pojawić się Wasi najbliżsi. Świadkowie, rodzice i rodzeństwo to zazwyczaj najważniejsze grono. Nie zapomnijcie również o osobach towarzyszących. Ponadto, wszyscy ci, którzy są dla Was ważni, ponieważ nie jest to uroczystość zarezerwowana wyłącznie dla rodziny. W USA zasadą jest również zapraszanie na rehearsal dinner osoby udzielającej ślubu z partnerką/partnerem. Często pary dostają odmowną odpowiedź, ale to zawszy miły gest.

Zastanówcie się również, czy na tę okazję chcecie zaprosić dzieci. A może będzie to właśnie ta okazja, na którą zaprosicie najmłodszych, aby już móc pominąć ich na weselu, ponieważ przedślubna kolacja nie trwa do późnych godzin nocnych, w przeciwieństwie do właściwego przyjęcia?

Pamiętajcie, że przedślubną kolację warto zaplanować już na wczesnym etapie organizacji ślubu. Aby nie zapomnieć o mnóstwie obowiązków, liście gości i masie zadań, wpiszcie od razu każdy pomysł do niezbędnika Pary Młodej, czyli organizera ślubnego Wedding.pl. To tam możecie krok po kroku zorganizować swoje wesele. Im większe wydarzenie, tym większa szansa, że coś Wam wypadnie z głowy, dlatego jeżeli planujecie oprócz wesela, kolejne dni przyjęć i atrakcji, koniecznie skorzystajcie z naszego wirtualnego planera, który będzie Waszym pomocnikiem na każdym etapie planowania i organizowania tego ważnego wydarzenia.

Rehearsal dinner warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem również dlatego, że za jednym razem możecie zamówić wszystkie potrzebne zaproszenia: na przedślubną kolację, ślub, ślub i wesele oraz poprawiny. Jest jeszcze opcja Save The Date, czyli wcześniejszego powiadomienia o wydarzeniu. Podzielcie gości na tych, którzy biorą udział we wszystkich częściach programu, a tych, którzy będą zapraszani wyłącznie na konkretne okazje, a następnie zastanówcie się, czy wszystkie zaproszenia umieścić na jednej kartce, czy osobnych. Nasi eksperci od zaproszeń z pewnością poradzą Wam, jak będzie najkorzystniej, a przy okazji warto też sprawdzić w naszym osobnym artykule, jak wybrać idealne zaproszenia ślubne.

co to rehearsal dinner

Uwaga: nie musicie wysyłać oficjalnych zaproszeń na rehearsal dinner, jeżeli ma ona mieć charakter niezobowiązujący. Wtedy w zupełności wystarczy mail lub SMS.

Jak się ubrać na przedślubną kolację próbną?

Wybór stylizacji na rehearsal dinner zależy od charakteru planowanej imprezy (bankiet, przyjęcie w ogrodzie, piknik?) i od Was samych, dlatego warto na zaproszeniu określić dress code, aby goście nie mieli wątpliwości, jaki ubiór wybrać. Tradycyjnie jest to elegancka kolacja, na którą obowiązuje bardziej oficjalny strój, np. wizytowy wieczorowy. W przypadku pań mowa o sukience koktajlowej typu mała czarna lub garsonce w ciemniejszej kolorystyce, a dla panów polecany jest granatowy garnitur.

Jednak coraz częściej przedślubna kolacja nie jest bardzo oficjalnym, zasiadnym przyjęciem w eleganckiej restauracji, a np. niezobowiązującym spotkaniem w prywatnym ogrodzie. Wówczas możemy sobie pozwolić na większą swobodę w doborze stroju, pamiętając nadal, że jest to wyjątkowe wydarzenie, które powinno być również odpowiednio podkreślone strojem. Jeżeli jako Para Młoda, planujecie próbną kolację w swobodnym klimacie, na zaproszeniu zamieśćcie dress code „smart casual”.

 

Jestem ciekawa Waszej opinii: Czy próba ślubu i przedślubna kolacja to dobry pomysł?

 

fot. Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.